Krew darem życia

Krew darem życia Lato to czas w którym placówki medyczne szczególnie odczuwają brak krwi. To czas w którym nasila się liczba podróżujących, a tym samy wypadków. Również tych poważnych, w których poszkodowany potrzebuje natychmiast krwi o odpowiedniej grupie. Z problemem w sposób dotkliwy borykają się zarówno placówki duże, jak i te mniejsze – położone w miejscowościach wypoczynkowych, w których jednorazowo przebywa duża liczba turystów. W trakcie wakacyjnych zabaw niestety bardzo łatwo o wypadek. Lekarze apelują o oddawanie krwi, niestety akcje takie cieszą się zainteresowaniem i popularnością najczęściej przez chwilę, gdy krew pozyskiwana jest dla potrzeb konkretnej osoby. Opisywana tragedia przemawia do wyobraźnie i czytający gwałtownie i grupowo ruszają z odsieczą. Niestety już po kilku dniach okazuje się, że krwi brakuje nadal, a mniej medialne przypadki nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Szczególnie gdy chodzi o najrzadsze grupy krwi. Dlatego też wraz z Fundacją „Podziel się darem życia” rozpoczynamy akcje edukacyjną mającą na celu rozpropagowanie honorowego krwiodawstwa, które przechodzi bardzo poważny kryzys. Nasi wolontariusze dowiedzą większość miejscowości wypoczynkowych i będą uświadamiać wczasowiczów jak ważnym problemem jest brak krwi, a krytyczna sytuacja może dotknąć dosłownie każdego. Będą również tłumaczyć jak łatwe jest oddanie krwi i tym samym uratowanie komuś życia. Raz w tygodniu, wraz z wolontariuszami, przyjedzie mobilny punkt pobrań w którym po krótkim wywiadzie środowiskowym można będzie się podzielić najcenniejszym darem. Darem życia.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Jedz na zdrowie…

Jedz na zdrowie… Masmedia dosłownie zalewają nas kolejnymi programami promującymi zdrowy styl życia. Ruch, dieta i to ciągłe dążenie do doskonałości sprawiają, że coraz więcej osób popada w niezdrowe skrajności. A przecież dieta to nie chwilowy program, lecz styl życia, który powinien zapewniać nam zdrowie funkcjonowanie przez lata. Tylko i wyłącznie zrównoważona dieta zapewnia nam wszystkie niezbędne do funkcjonowania składniki. Walka o szczupłą sylwetkę nie powinna przebiegać kosztem zdrowia, a to właśnie często ma miejsce, gdy zbyt mocno koncentrujemy się na redukcji wagi. Należy kierować się zasadami tzw. diety zbilansowanej, w której proporcje poszczególnych składników odżywczych, minerałów i witamin zostały starannie przeliczone według kryterium wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Tak przygotowana dieta to nie tylko ładniejsza sylwetka, ale i znacznie wyższa odporność organizmu przez cały rok. Przygotowując własny program żywienia należy skorzystać z tzw. piramidy żywieniowej oraz przeliczników poszczególnych składników, jak białka, tłuszcze i węglowodany. Jeżeli to wydaje się zbyt skomplikowane, wystarczy zapamiętać, że dziennie należy zjadać: 6 porcji węglowodanów, 5 porcji warzyw i owoców, 4 porcje białek, a także 15-25 gramów tłuszczu. Osoba mające problem z określeniem prawidłowych wielkości porcji, mogą wybrać się na konsultacje z dietetykiem, który pomoże ustalić najodpowiedniejszy jadłospis. Początki zdrowego żywienia mogą być trudne, jednak z czasem wszystko stanie się proste i naturalne.

Kategoria: Dieta. Tagi: , ,

„Alkohol a nasze zdrowie”

„Alkohol a nasze zdrowie” Zapewne nie raz zastanawiałeś się czy alkohol ma wpływ na nasze zdrowie. Odpowiedź jest prosta- wpływ ma zawsze tylko jego skutek zależy od tego w jakich ilościach go przyjmiemy. Wiadomo- czasami lampka wina do obiadu, czy sporadyczne zażycie dużej ilości tego specyfiku nie ma takich tragicznych skutków jak codzienne go spożywanie. Jak już wspomniałam – kieliszek wina od czasu do czasu do posiłku nam wcale nie zaszkodzi, a właśnie wręcz przeciwnie- wpłynie na lepsza produkcję krwinek. Tak samo, gdy zdarzy nam się raz na jakiś czas przesadzić z ilością alkoholu też nic się nie dzieje- jedynie przez pewien czas będą nam towarzyszyć objawy tzw. Kaca , a z resztą poradzi sobie wątroba. A czy zastanawiałeś się co by się stało gdyś codziennie spożywał określona ilość danego alkoholu? Uzależniłbyś się! Zaskoczony? Już wyjaśniam- codzienna dawka powodowałaby, że organizm by się do nie przyzwyczajał i domagałby się coraz większej ilości, a każdy dzień bez symbolicznej „lampki wina” byłby dniem przepełnionym złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, sennością, dlatego nawet lekarze ostrzegają, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Już lepsze jest sporadyczne upicie się do nieprzytomności, niż dawkowanie sobie codziennie wyroku jaki jest uzależnienie, które jest bardzo niebezpieczne. Osoby , które nie radzą sobie z alkoholem są w stanie zrobić wszystko, by tylko dostać dany specyfik. Jaki z tego wniosek? Musisz uważać na każde zagrożenie jakie na Ciebie czyha, a na alkohol w szczególności, bo sam nie wiesz kiedy stosowanie go jako uzupełnienie dobrej imprezy zamieni się w głód alkoholowy, z którym nie będziesz umiał sobie poradzić, bez odpowiedniego specjalisty, który nie gwarantuje pełnego wyleczenia.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,