Stres, cichy zabójca

Stres, cichy zabójca Każdego dnia jesteśmy narażeni na sytuacje stresogenne. I chociaż stres bywa czynnikiem pobudzającym do działania, to zbyt długie jego oddziaływanie wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Bóle głowy, bolesne napięcie mięśni, bezsenność, mdłości, a nawet bóle kręgosłupa nierzadka mają swą przyczynę w zbyt stresującym trybie życia. Chaos, presja czasu i nieustanna pogoń za karierą i pieniądzem stają się doskonałymi warunkami do rozwoju zaburzeń psychofizycznych, wywołanych zbyt długim oddziaływaniem stresu. Ignorowane mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Bezsenność to jeden z pierwszych objawów przemęczenia i zbyt długiego życia w stresie. Nieleczona i długotrwała objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a z biegiem czasu może przerodzić się w stany depresyjne lub inne zaburzenia psychiczne. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować problemu. Kilka bezsennych dni może przytrafić się każdej osobie, jednak zaburzenia trwające dłużej wymagają konsultacji z lekarzem. U niektórych osób wrażliwych na stres, mogą pojawiać się chroniczne bóle głowy lub napięcia mięśniowe wywołujące ból. Powracające, pulsujące napady bólowe często towarzyszą ludziom pracującym w silnie stresujących warunkach. Co więcej, stres jest główną przyczyną zaburzeń kardio- i neurologicznych. Silne emocje sprawiają, że zaburzeniu ulega praca mechanizmów chroniących nas przed powstawaniem skrzepów, a to już prosta droga do zawału lub zatorów żylnych.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Medycyna

Medycyna Jak co roku w okresie letnim pojawia się ogromny problem. Barszcz Sosnowskiego daje o sobie znać. Każdy wie jak bardzo niebezpieczna ta roślina może być i jakie wywołać skutki dotykające człowieka nawet przez kilkanaście lat. Kiedy barszcz dotarł do Polski to trudno określić, podejrzewa się koniec lat 50 gdzie sadzono go w Ogrodzie Roślin Leczniczych Wrocławskiej Akademii Medycznej. Stamtąd rozprzestrzenił się na rozległe zakątki Polski. Dziś roślina najczęściej występuje na południu Polski. Na przełomie czerwca i lipca barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny. Składają się na to trzy czynniki: temperatura przekraczająca 25 stopni, dużo słońca i rosnąca wilgotność. To dla tej rośliny idealne warunki. Dla ludzkiej skóry kontakt z barszczem jest bardzo niebezpieczny ze względu na oparzenia jakie powstają po dotknięciu a nawet i zwykłym przejściu obok niego. Liście i łodyga barszczu Sosnowskiego wydzielają furanokumaryny, to te substancje działają na skórę uczulająco. Później wystarczy odrobina słońca i nieszczęście gotowe. W łagodniejszych wypadkach skutek to zaczerwienienie. W trudniejszych wysypka, piekące bąble, a w ekstremalnych martwica skóry. Pomoc dermatologa jest niezbędna. Nie ma sposobu na przechytrzenie rośliny. Nawet jeśli zakryjemy całkowicie ciało nadal jesteśmy narażeni na poparzenia dlatego najlepszą opcją jest dokładne zapamiętanie jak wygląda barszcz i rozglądanie się zwłaszcza jeżeli wybieramy się w miejsce gdzie możliwa jest obecność tej rośliny. Osób dotkniętych barszczem jest stosunkowo niewiele ale każda historia powinna być przestrogą dla innych i w okresie letnim sprawiać byśmy szczególnie zwracali uwagę na to gdzie chodzimy i wokół czego się kręcimy.

Kategoria: Medycyna. Tagi: , ,

Fitomedycyna, czyli powrót do natury

Fitomedycyna, czyli powrót do natury Wszechobecna chemia staje się stopniowo prawdziwą plagą współczesnego świata. Jemy produkty modyfikowane poprzez dodawanie substancji chemicznych, leczymy się środkami produkowanymi w laboratoriach i korzystamy z kosmetyków zawierających więcej środków chemicznych, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. I tak w świecie pełnym chemicznych ulepszaczy, funkcjonuje tzw. fitomedycyna. Jest jedną z gałęzi medycyny niekonwencjonalne i opiera się na tradycyjnym ziołolecznictwie, znanym i pielęgnowanym od tysiącleci. W przeciwieństwie do homeopatii, fitomedycyna często stosowana jest w połączeniu ze standardową terapią medyczną, a jej zalety wykorzystuje blisko 80% ludzi na całym świecie. Jej zwolennicy twierdzą, że fitomedycyna jest znacznie bezpieczniejsza dla zdrowia człowieka niż znane, chemiczne środki farmakologiczne. Zadaniem nowoczesnej fitomedycyny nie jest jedynie leczenie produktami zielarskimi, które znane są ludziom od setek lat. Bardzo ważnym elementem tej dziedziny medycyny jest prowadzenie badań i odnajdywanie nowych rozwiązań z wykorzystaniem roślin leczniczych. Fitomedycyna to dziś jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny, a kolejne badania przynoszą nam coraz to nowsze produkty lecznicze powstające na bazie naturalnych składników. Nie od dziś wiadomo, że naturalne substancje aktywne są znacznie lepiej wchłaniane przez organizm człowieka niż ich syntetyczne zamienniki. Pośród licznych preparatów ziołowych, najpopularniejsze są te, które wzmacniają organizm i chronią przed groźnymi chorobami.

Kategoria: Medycyna. Tagi: , ,