Masz nadwagę? Nie biegaj!

Masz nadwagę? Nie biegaj! Prawdą jest, że sport to zdrowie. Pod warunkiem jednak, że uprawiamy go mądrze i w sposób właściwy dla swojego stanu zdrowia i wieku. Jeszcze do niedawna przekonywano, że bieganie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznych, z której mogą korzystać wszyscy. Czas więc obalić mity na temat biegania. Z biegania powinny zrezygnować przede wszystkim osoby cierpiące na schorzenia stawów i chrząstek. Podczas biegu dodatkowo je obciążamy, co prowadzi do szybszego postępu zmian chorobowych. Także osoby borykające się z nadmiarem kilogramów nie powinny „bawić” się w uprawianie joggingu. Im jesteśmy ciężcy, tym większy nacisk odczuwają stawy, kolana, a nawet biodra. Alternatywnym rozwiązaniem dla biegu jest szybki chód. Dynamiczna praca ciała, głęboki oddech i prawidłowa praca nóg, to podstawy udanego i właściwego treningu. Zauważono, że osoby trenujące poprzez energiczne chodzenie lub uprawiające, tak popularny w ostatnich latach, nordic walking w znacznym stopniu poprawiły swą wydolność krążeniowo-oddechową, a także zaczęły redukować masę ciała. Ważne jest jednak, by trenować regularnie. Najkorzystniejsze są codzienne, trzydziestominutowe treningi, które pobudzają pracę całego organizmu. Optymalnym rozwiązaniem są treningi prowadzone co drugi dzień. Bieganie, szczególnie to po kres własnych sił, lepiej pozostawić zawodowcom i osobom o prawidłowej wadze. Intensywny, półgodzinny spacer działa równie dobrze, a przy tym nie jest tak męczący i szkodliwy, jak źle uprawiane bieganie.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Krew darem życia

Krew darem życia Lato to czas w którym placówki medyczne szczególnie odczuwają brak krwi. To czas w którym nasila się liczba podróżujących, a tym samy wypadków. Również tych poważnych, w których poszkodowany potrzebuje natychmiast krwi o odpowiedniej grupie. Z problemem w sposób dotkliwy borykają się zarówno placówki duże, jak i te mniejsze – położone w miejscowościach wypoczynkowych, w których jednorazowo przebywa duża liczba turystów. W trakcie wakacyjnych zabaw niestety bardzo łatwo o wypadek. Lekarze apelują o oddawanie krwi, niestety akcje takie cieszą się zainteresowaniem i popularnością najczęściej przez chwilę, gdy krew pozyskiwana jest dla potrzeb konkretnej osoby. Opisywana tragedia przemawia do wyobraźnie i czytający gwałtownie i grupowo ruszają z odsieczą. Niestety już po kilku dniach okazuje się, że krwi brakuje nadal, a mniej medialne przypadki nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Szczególnie gdy chodzi o najrzadsze grupy krwi. Dlatego też wraz z Fundacją „Podziel się darem życia” rozpoczynamy akcje edukacyjną mającą na celu rozpropagowanie honorowego krwiodawstwa, które przechodzi bardzo poważny kryzys. Nasi wolontariusze dowiedzą większość miejscowości wypoczynkowych i będą uświadamiać wczasowiczów jak ważnym problemem jest brak krwi, a krytyczna sytuacja może dotknąć dosłownie każdego. Będą również tłumaczyć jak łatwe jest oddanie krwi i tym samym uratowanie komuś życia. Raz w tygodniu, wraz z wolontariuszami, przyjedzie mobilny punkt pobrań w którym po krótkim wywiadzie środowiskowym można będzie się podzielić najcenniejszym darem. Darem życia.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

„Autorytety a używki”

„Autorytety  a używki” Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ogromny przykład biorą dzieci ze swoich rodziców? Biorą u to bardzo duży! Rodzice to dwie najważniejsze osoby życiu dziecka, towarzyszące mu od czasu urodzenia. To z nimi dziecko spędzało najwięcej czasu, to u nich szukało pomocy, pochwały. Świadczy to o tym, że już od najmłodszych lat nasi rodzice to najwięksi i najbardziej wiarygodne autorytety, z których bierzemy przykład pełnymi garściami. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, ponieważ tak jak zachowujemy się teraz tak mogą za kilak dni czy tygodni zachowywać się nasze dzieci! Jeżeli zarazimy je nasza pasją, którą będą chcieli z nami wykonywać to będzie dla nas tylko coraz większy zaszczyt i duma, że możemy być wzorem do naśladowania naszych dzieci. Jednak pamiętajmy, ze one będą brały przykład nie tylko z tych dobrych zachowań! Jeżeli dziecko widzi, że jego rodzic cały czas robi daną rzecz to uzna to , ze to jest czymś dobrym i normalnym i tez będzie to robiło. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem będzie tutaj stosowanie jakichkolwiek używek, przemocy czy wulgaryzmów. Czy chcielibyśmy zobaczyć przypadkiem nasze dziecko na mieście pijące alkohol czy palące papierosy, a w najgorszym wypadku biorące narkotyki? To najczarniejszy i najgorszy scenariusz jak mogą sobie tylko rodzice wyobrazić i należy wszystko robić w kierunku tego , by takich sytuacji nie było! Należy im to tłumaczyć, ze nie wolno bo to złe, ale też musza mieć dobry przykład i to rodzice musza im pokazać, ze nie paląc czy nie przyjmując tych strasznych używek można być szczęśliwym człowiekiem.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Apteczka często ratuje życie

Apteczka często ratuje życie Co prawda w Polsce kierowcy nie mają obowiązku wożenia apteczek (poza taksówkarzami i transportem zbiorowym) warto jednak pamiętać, że zakazy i nakazy trzeba uzupełniać racjonalnym myśleniem. Porządnie wyposażona apteczka może uratować życie i to nie są puste słowa. Wiele razy zdarzało się, że uczestniczący w kolizji kierowca nie miał apteczki i nie mógł udzielić pomocy poszkodowanym w wypadku. Często kończyło się to niestety tragicznie. Nasz „Instytut Bezpieczeństwa” oferuje pełną gamę apteczkę. Od wyposażonych w podstawowe środki do w pełni profesjonalnych, przeznaczonych dla ratowników medycznych. Wszystkie przedmioty posiadają atesty i spełniają europejskie normy, co jest niezwykle ważne, ponieważ może okazać się, że rzeczy pochodzące ze źródła niesprawdzonego ulegną popsuciu w trakcie wożenia, bądź poddadzą się działaniu wysokich temperatur. Standardowa oferowana przez nas apteczka ma na wyposażeniu: opatrunki, kompresy i opaski elastyczne, plastry oraz chusty opatrunkowe, koc i rękawice, a także maseczkę do sztucznego oddychania i środki przeciwbólowe. Każda też ma dołączoną instrukcję jak udzielać pierwszej pomocy. Oczywiście w trakcie wypadku nie ma czasu na jej studiowanie ale warto wcześniej, w wolnej chwili przypomnieć sobie podstawowe zasady. Mimo, że nie ma takiego obowiązku wyposaż auto w apteczkę dla bezpieczeństwa swojego innych podróżujących. To nie są wysokie koszty. Podstawowy rodzaj to wydatek około trzydziestu złotych. To nie pusty slogan – apteczka może uratować czyjeś życie.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Forma po porodzie

Forma po porodzie Stowarzyszenie „Zawsze w formie” zaprasza na nowatorskie w skali kraju zajęcia gimnastyczne przygotowane specjalnie dla nowo upieczonych mam. Wiele z nich w okresie życia, który powinien być najradośniejszy ponieważ wiąże się z przybyciem na świat nowego członka rodziny, czuje się nieswojo. Szczególnie w nowym, całkiem innym ciele, do którego trudno się przyzwyczaić. Panie wydają się nieatrakcyjne same sobie ale przede wszystkim partnerowi. Ciało po porodzie nie zawsze szybko można doprowadzić do poprzedniej formy. Okropnie przeszkadzają dodatkowe kilogramy i rozciągnięta, często oszpecona brzydkimi rozstępami skóra. To chwila w której mamy najmniejszą chęć na wizytę w siłowni i oglądanie całego tłumu atrakcyjnych, szczupłych i zadbanych dziewcząt. Stowarzyszenie „Zawsze w formie” przygotowało dla świeżo upieczonych mam zajęcia gimnastyczne, które pozwolą na szybki powrót do formy, a także odpowiedniego rozmiaru ubrania. Co ważne, nie ma powodu do stresu, ponieważ wszystkie uczestniczki programu są dokładnie w tej samej sytuacji i muszą stawić czoła tym samym problemom. Czas spędzony w klubie będzie też na pewno miłą chwilą wytchnienia, w której można odpocząć od wyczerpującej opieki nad noworodkiem i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi mamami, a bardziej doświadczone poprosić o radę. Dla wszystkich pań, które wyrażą taką chęć przygotujemy również spotkanie z psychologiem, który podpowie jak radzić sobie w tym radosnym ale jednocześnie trudnym i pełnym nowych wyzwań okresie.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

A czy b? może 0?

A czy b? może 0? Większość z nas – to pewne – nie ma pojęcia jaka grupa krwi płynie w naszych własnych żyłach. Nie było nigdy potrzeby, żeby się o to zapytać, a przeprowadzenie specjalnego badania, po to tylko by grupę krwi oznaczyć wydaje nam się bez sensu. Uważamy, że to tylko strata czasu i pieniędzy, a dopiero gdy będzie taka potrzeba pomyślimy o oznaczeniu. Nasze przekonanie jest nadzwyczaj błędne. Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrówko” zaprasza na badanie mające na celu oznaczenie grupy krwi. Należy zdać sobie sprawę, że czasami szybkie, a nawet błyskawiczne podanie krwi ofierze wypadku może uratować jej życie. – informują lekarze z SZOZ – Co robić w sytuacji gdy nie wiemy jaką krew ma ofiara. Najpierw trzeba dokonać odpowiednich ustaleń, a to wszystko wiąże się z dodatkowym czasem, który przecież jest bezcenny. Każdy kto dokona badania grupy krwi, w naszej placówce, otrzyma od nas specjalnie oznakowany breloczek. Umieszczony przy kluczach do auta lub domu będzie zawsze bezcenną informacją w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia powodującego konieczność transfuzji. Każdy kto zna swoją grupę krwi będzie również wiedział czy jest w stanie udzielić pomocy komuś bliskiemu tej krwi potrzebującemu. Tutaj również zaoszczędzony zostanie czas na ustalenie grupy. Warto zaznaczyć, że do badania oznaczającego grupę krwi nie jest potrzebne skierowanie, nie trzeba również przychodzić na czczo. Lekarze zachęcają też do wpisania swojej grupy krwi w telefonie komórkowym, pod hasłem – krew. W przypadku gdybyśmy stracili przytomność bez problemu dowiedzą się jakiego rodzaju krwi potrzebujemy.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , , ,