Zielona herbata – napój dobrego samopoczucia i zdrowia

Zielona herbata – napój dobrego samopoczucia i zdrowia Pomaga się zrelaksować, wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami i likwiduje wolne rodniki. Zielona herbata, od dawna doceniana w krajach azjatyckich, w Europie dopiero zaczyna robić niezwykła karierę. Trudno się temu dziwić, ponieważ smakuje doskonale, a do tego pomaga na dłużej zachować młody wygląd i świetne samopoczucie. Prawidłowo parzona, wysokiej jakości herbata zielona to niezwykły sojusznik w walce ze szkodliwymi, wolnymi rodnikami. To one odpowiadają za procesy starzenia się skóry i liczne schorzenia, które pojawiają się wraz z wiekiem. Herbata zielona jest silnym neutralizatorem wolnych rodników, a tym samym niweluje ich szkodliwe oddziaływanie na ludzki organizm. Parzenie zielonej herbaty to sztuka, która pielęgnowana jest na Dalekim Wschodzie. To swoistego rodzaju ceremonia, która wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Nigdy nie należy zalewać jej wrzątkiem, a prawdziwy aromat wydobywa dopiero drugie, a nawet trzecie parzenie. Dopiero wówczas herbata zielona oddaje nam wszystkie swe wyjątkowe właściwości, za które tak bardzo ceniona jest przez Azjatów. Obecnie uczymy się wykorzystywać dobroczynne właściwości zielonej herbaty. I to na dość szeroką skalę. Poza klasycznym aromatycznym naparem (często z domieszką ziół i suszonych owoców), mamy także linię produktów kosmetycznych, a nawet środki farmakologiczne w postaci pigułek o działaniu oczyszczających i wspomagającym odchudzanie. I trzeba przyznać, że zielona herbata to prawdziwy skarb, z którego warto korzystać każdego dnia.

Kategoria: Dieta. Tagi: , ,

Apteczka często ratuje życie

Apteczka często ratuje życie Co prawda w Polsce kierowcy nie mają obowiązku wożenia apteczek (poza taksówkarzami i transportem zbiorowym) warto jednak pamiętać, że zakazy i nakazy trzeba uzupełniać racjonalnym myśleniem. Porządnie wyposażona apteczka może uratować życie i to nie są puste słowa. Wiele razy zdarzało się, że uczestniczący w kolizji kierowca nie miał apteczki i nie mógł udzielić pomocy poszkodowanym w wypadku. Często kończyło się to niestety tragicznie. Nasz „Instytut Bezpieczeństwa” oferuje pełną gamę apteczkę. Od wyposażonych w podstawowe środki do w pełni profesjonalnych, przeznaczonych dla ratowników medycznych. Wszystkie przedmioty posiadają atesty i spełniają europejskie normy, co jest niezwykle ważne, ponieważ może okazać się, że rzeczy pochodzące ze źródła niesprawdzonego ulegną popsuciu w trakcie wożenia, bądź poddadzą się działaniu wysokich temperatur. Standardowa oferowana przez nas apteczka ma na wyposażeniu: opatrunki, kompresy i opaski elastyczne, plastry oraz chusty opatrunkowe, koc i rękawice, a także maseczkę do sztucznego oddychania i środki przeciwbólowe. Każda też ma dołączoną instrukcję jak udzielać pierwszej pomocy. Oczywiście w trakcie wypadku nie ma czasu na jej studiowanie ale warto wcześniej, w wolnej chwili przypomnieć sobie podstawowe zasady. Mimo, że nie ma takiego obowiązku wyposaż auto w apteczkę dla bezpieczeństwa swojego innych podróżujących. To nie są wysokie koszty. Podstawowy rodzaj to wydatek około trzydziestu złotych. To nie pusty slogan – apteczka może uratować czyjeś życie.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

Aktywnie i zdrowo – dla ciała i umysłu

Aktywnie i zdrowo – dla ciała i umysłu Rusz się i zadbaj o to, co masz na talerzu. Twoje ciało i umysł będą Ci wdzięczne przez długie lata. Oto 10 prostych porad, które warto zapamiętać i stosować: 1. Jedz 4-5 posiłków dziennie. Postaraj się zachować stałe pory, z zachowanie przerw (co najmniej 3,5 godziny, jednak nie więcej niż 4,5 godziny). 2. Wypijaj każdego dnia, co najmniej 1,5 litra wody mineralnej (lub innych płynów w tym herbaty ziołowe). Jeżeli uprawiasz sport lub prowadzisz aktywny tryb życia, norma ta powinna być wyższa. 3. Pamiętaj o jedzeniu produktów białkowych, o niskiej zawartości tłuszczu. Wybór jest spory, bo do tej grupy zalicza się m.in. chude mięso (drób, wołowina, cielęcina), mleko oraz jego przetwory (1,5-2%). Dodatkowo nasiona roślin strączkowych oraz ryby. 4. O ile to możliwe, rezygnuj z tłuszczy zwierzęcych. Tłuszcze roślinne stosuj z umiarem i tylko wówczas, gdy jest to konieczne. 5. Postaraj się gotować posiłki w wodzie, na parze lub w piekarniku.Unikaj smażenia potraw. 6. Zupy i sosy przygotowuj na bazie wywarów warzywnych (włoszczyzna). Do zabielania używaj jogurtu naturalnego lub chudej śmietany. 7. Zrezygnuj z gotowych produktów spożywczych, a także typu „instant”. 8. Nie kupuj gotowych mieszanek przypraw. Wybierz naturalne przyprawy i zioła. Ogranicz spożycie soli na rzecz przypraw ziołowych, które również podkreślają smak potrawy. 9. Ogranicz spożycie używek, takich jak: alkohol, kawa, herbata czarna i cukier. Rzuć palenie. 10. Ćwicz regularnie. Najlepiej każdego dnia, przez co najmniej 30 minut.

Kategoria: Medycyna. Tagi: , ,

Forma po porodzie

Forma po porodzie Stowarzyszenie „Zawsze w formie” zaprasza na nowatorskie w skali kraju zajęcia gimnastyczne przygotowane specjalnie dla nowo upieczonych mam. Wiele z nich w okresie życia, który powinien być najradośniejszy ponieważ wiąże się z przybyciem na świat nowego członka rodziny, czuje się nieswojo. Szczególnie w nowym, całkiem innym ciele, do którego trudno się przyzwyczaić. Panie wydają się nieatrakcyjne same sobie ale przede wszystkim partnerowi. Ciało po porodzie nie zawsze szybko można doprowadzić do poprzedniej formy. Okropnie przeszkadzają dodatkowe kilogramy i rozciągnięta, często oszpecona brzydkimi rozstępami skóra. To chwila w której mamy najmniejszą chęć na wizytę w siłowni i oglądanie całego tłumu atrakcyjnych, szczupłych i zadbanych dziewcząt. Stowarzyszenie „Zawsze w formie” przygotowało dla świeżo upieczonych mam zajęcia gimnastyczne, które pozwolą na szybki powrót do formy, a także odpowiedniego rozmiaru ubrania. Co ważne, nie ma powodu do stresu, ponieważ wszystkie uczestniczki programu są dokładnie w tej samej sytuacji i muszą stawić czoła tym samym problemom. Czas spędzony w klubie będzie też na pewno miłą chwilą wytchnienia, w której można odpocząć od wyczerpującej opieki nad noworodkiem i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi mamami, a bardziej doświadczone poprosić o radę. Dla wszystkich pań, które wyrażą taką chęć przygotujemy również spotkanie z psychologiem, który podpowie jak radzić sobie w tym radosnym ale jednocześnie trudnym i pełnym nowych wyzwań okresie.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,

A czy b? może 0?

A czy b? może 0? Większość z nas – to pewne – nie ma pojęcia jaka grupa krwi płynie w naszych własnych żyłach. Nie było nigdy potrzeby, żeby się o to zapytać, a przeprowadzenie specjalnego badania, po to tylko by grupę krwi oznaczyć wydaje nam się bez sensu. Uważamy, że to tylko strata czasu i pieniędzy, a dopiero gdy będzie taka potrzeba pomyślimy o oznaczeniu. Nasze przekonanie jest nadzwyczaj błędne. Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrówko” zaprasza na badanie mające na celu oznaczenie grupy krwi. Należy zdać sobie sprawę, że czasami szybkie, a nawet błyskawiczne podanie krwi ofierze wypadku może uratować jej życie. – informują lekarze z SZOZ – Co robić w sytuacji gdy nie wiemy jaką krew ma ofiara. Najpierw trzeba dokonać odpowiednich ustaleń, a to wszystko wiąże się z dodatkowym czasem, który przecież jest bezcenny. Każdy kto dokona badania grupy krwi, w naszej placówce, otrzyma od nas specjalnie oznakowany breloczek. Umieszczony przy kluczach do auta lub domu będzie zawsze bezcenną informacją w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia powodującego konieczność transfuzji. Każdy kto zna swoją grupę krwi będzie również wiedział czy jest w stanie udzielić pomocy komuś bliskiemu tej krwi potrzebującemu. Tutaj również zaoszczędzony zostanie czas na ustalenie grupy. Warto zaznaczyć, że do badania oznaczającego grupę krwi nie jest potrzebne skierowanie, nie trzeba również przychodzić na czczo. Lekarze zachęcają też do wpisania swojej grupy krwi w telefonie komórkowym, pod hasłem – krew. W przypadku gdybyśmy stracili przytomność bez problemu dowiedzą się jakiego rodzaju krwi potrzebujemy.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , , ,

Niebezpieczne zgrzytanie

Niebezpieczne zgrzytanie Nerwowy tryb życia i ciągłe działania pod presją sprawiają, że jesteś jednym wielkim kłębkiem nerw. Niestety to bardzo mocno odbija się na zdrowiu. Nie zawsze możliwe jest przetłumaczenie sobie, że wszystko będzie dobrze, zdrowie jest najważniejsze i musisz się zrelaksować. To tylko łatwo powiedzieć. Niestety, w dzisiejszych czasach większość ludzi żyje nerwowo, ale każdy organizm inaczej na długotrwały stres reaguje. Częstym objawem, że naprawdę mamy poważny problem jest nocne zgrzytanie zębami. Jeżeli trwa kilka dni nie ma jeszcze powodu do obaw. Jeśli utrzymuje się dłużej to sygnał do natychmiastowego działania. Możliwe, że to bruksizm czyli podświadome zaciskanie zębów i mocne zgrzytanie. Niestety to schorzenie powoduje, że możemy sobie naruszyć szkliwo i poważnie uszkodzić zęby, poza tym nie miejmy złudzeń, że samo przyszło samo pójdzie. Dodatkowo schorzenie wywołuje bezsenność powodującą stan permanentnego zmęczenia i chroniczne bóle głowy. Tworzy się błędne koło, ponieważ stresujemy się cały czas coraz bardziej i w końcu nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Pora skonsultować się ze stomatologiem. Nasz gabinet oprócz profesjonalnej pomocy dentystycznej współpracuje również z psychologiem, który pomoże zdiagnozować problem i zaleci konieczne działania. Najważniejsze to kompleksowe podejście do problemu. Zębami zajmie się stomatolog, nerwami psycholog. Jeżeli zajdzie konieczność nasz protetyk dopasuje też odpowiednie szyny. Nie zwlekaj, takim problemom trzeba stawić czoła od razu.

Kategoria: Zdrowie. Tagi: , ,